Rešetkasti nosači - Binor

Rešetkasti nosači, izrađeni od uzdužnih orebrenih hladnovučenih čeličnih šipki B500A, nominalnog prečnika 6mm i 7 mm, koje su međusobno spojene dijagonalnim glatkim hladnovučenim čeličnim šipkama B500A nominalnog prečnika 4,2 mm. Rešetkasti nosači se rade u skladu sa zahtevima Uredbe o tehničkim i drugim zahtevima za čelik za armiranje betona (Sl. glasnik RS, br. 35/2015 i 44/2016) i standarda SRPS EN 10080:2008.


Rešetkasti nosači se koriste za međuspratne i krovne konstrukcije u visokogradnji.

Standardne dimenzije rešetkastih nosača su prikazane u Tabeli 1. Prema zahtevu kupca, odstupanja su moguća u visini H (do 300 mm) i dužini rešetkastog nosača L (manje od 12000 mm).

Tabela 1. Standardne dimenzije rešetkastih nosača



Geometrijske karakteristike rešetkastih nosača date su na sledećoj slici.



Slika 1. Geometrijske karakteristike rešetkastih nosača
Dozvoljena odstupanja za rešetkaste nosače su:


Orebrenu čeličnu žicu karakterišu dimenzije, broj i konfiguracija rebara. Orebrena čelična žica ima tri reda poprečnih rebara koji su ravnomerno raspoređeni po obodu. Vrednosti visine rebara, njihova međusobna udaljenost , nagib u odnosu na uzdužnu osu i suma razmaka su date u Tabeli 1, a prikazani su na slici 2. Slika 2 Konfiguracija rebra



Tabela 1. Granice za parametre rebara



Rešetkasti nosači se izrađuju od hladno vučene orebrene žice tehničke klase B500A, sledećih mehaničkih karakteristika:

– Konvencionalni napon tečenja minimum Rp0,2 = 500 N/mm2
– Odnos zatezne čvrstoće i konvencionalnog napona tečenja, Rm/Rp0,2 mora biti veći od 1,02 (za prečnike žice manje od 8 mm).
– Ukupno izduženje Agt pri najvećoj sili mora biti 1 %, (za prečnike žice manje od 8 mm).

Sila smicanja zavarenih spojeva u zavarenoj mreži:
Fw > 3,53 kN, za rešetkaste nosače sa šipkama prečnika 6 mm
Fw > 4,81 kN, za rešetkaste nosače sa šipkama prečnika 7 mm,

prema formuli: Fw > 0,25 × ReCh × ACh gde je ReCh napon tečenja šipke u rešetkastom nosaču, a ACh je poprečno-presečna površina uzdužne šipke na spoju u rešetkastom nosaču.

Zavarivost se utvrđuje dvema karakteristikama: 1) ugljeničnim ekvivalentom; 2) ograničenjem sadržaja određenih elemenata. Najveće vrednosti pojedinih elemenata koji ulaze u hemijski sastav čelika za armiranje betona i ugljenični ekvivalent ne smeju preći vrednosti date u Tabeli 2., a u skladu sa standardom SRPS EN 10080, tačka 7.1.2. Tabela 2. Hemijski sastav (% mase)



Vrednost ugljeničnog ekvivalenta Ceq izračunava se prema formuli: Ceq= C + Mn/6 + (Cr+Mo+V)/5 + (Ni+Cu)/15 gde je sadržaj hemijskih elemenata izražen u % mase.